Како да лако и успешно учим?
Драги ученици и другари,
Овом приликом желим да вам се обратим са намером да бих вам пружила подршку. Нећу да вам задајем задатке, него да вам дам пар савета у вези са учењем на даљину. Пошто сте сада сконцентрисани на самостално учење, без наставе у клупама (само електронски кроз учење на даљину), ево неколико препорука за успешније учење.
Учење захтева пуно енергије, труда и времена. Некада нам се због треме чини даиако се трудимо не успевамо. Ако некада тако помислите важно је да себе охрабрите речима: „Ја то могу“, „Ја могу постићи све што желим“. Децо, немојте никада да заборавите да се сваки труд исплати и да се само трудом све постиже.
Савети за успешно учење
Користи пажљиво ове савете и можеш учење (чак и учење тешких лекција и решавање задатака) да претвориш у нешто интересантно и забавно.
- Труди се да докградиво читаш или слушаш наставу преко тв-а разумеш и повежеш са оним који си раније учио;
- Учи читајући полугласно, може и у себи;
- Приликом учења (у књизи подвлачи најбитније), путем рачунара пажљиво све прочитај;
- Најбитније можеш преписати у свеску и означити хемијском у боји или бојицом дефиниције и друге важне податке. Важно је да пишете у свеске и после читате и учите из ваших белешки како не бисте много времена проводили за рачунаром, таблетом...
- При понављању читај само подвучене делове (ако се не можеш сетити, читај поново све) или читај своје белешке;
- Својим речима тумачи градиво (али поред затворене књиге);
- Понављај мале целине и иди даље тек кад их научиш;
Обично се боље учи самостално, а повремено можете да замолите родитеље, а најбоље брата или сестру (брат или сестра ће вам најбоље објаснити јер су они углавном само мало старији од вас и знају најлакши начин како да вам помогну да нешто што вам није јасно научите).
САВЕТИ ЗА ОРГАНИЗОВАЊЕ УЧЕЊА
- Одреди свој кутак за учење и рад и потруди се да учиш увек ту (у соби, за радним столом), док учиш седи усправно (немој лежати)
- Раздели градиво на мање целине (можеш их раздвојити оловком у боји)
- Подвлачи битне делове у књизи (у другом читању),
- Направи своје белешке (можеш важне датуме, формуле, обрасце и дефиниције да подвучеш или напишеш хемијском у некој боји коју волиш или бојицом)
- Када научиш лекцију из једног предмета, па онда требаш лекцију из другог предмета, обавезно направи кратку паузу од 15-ак минута. Тада уради нешто што теби прија (пусти омиљену музику, уради неку физичку вежбу која не замара, а прија ти)
- Када наставник зада нову лекцију било би добро да јенаучиш истог дана (тако нећеш доћи у ситуацију да учиш више лекција одједном и да добијеш трему да нећеш све стићи и да ће ти се лекције помешати)
- Прво учи теже градиво, а затим лакше
- У дневном распореду мора бити времена и за одмор, забаву
- Питај некога, ако не разумеш (то није срамота), слободно се обрати предметном наставнику/ци или учитељици (путем мејла,вибера…) они су ту су за вас,
- Учи стално (помало), а не све одједном
- Не одлажи учење јер свакодневно имате обавезе и нове лекције што на програмима РТС-, што путем школског сајта,вибера, мејла...
- Обавезно искористи време и за забаву, неки свој хоби (цртање, читање књига, дечијих часописа, ако неко похађа музичку школу може да вежба свирање инструмента или певање, или ако неко похађа или воли да учи неки страни језик ето идеје да учи и вежба....)
Драги моји другари, знам да вам није лако у овом периоду када проводите доста времена код куће, без играња и дружења са другарима. Вероватно вам је тешко да учите без наставника и учитељица али потрудите се јер ви то можете. Потрудите се да на време радите и шаљете наставницима и учитељима своје задатке.
Будите одговорни и савесни у испуњавању својих обавеза и домаћих задатака, како би се ова школска година привела крају.
Наставници, учитељи и педагог потрудиће се да вам у свему помогну и олакшају.
Циљ учења на даљину јесте да се упознате са градивом које бисте иначе учили да идемо редовно у школу и да будете спремни за рад када се вратимо у школске клупе.
Наставни садржаји ће бити редовно евидентирани у електронски дневник, као и активност и укљученост ученика током овог периода. На основу свих активности и задатака које будете добијали, бићете оцењивани како би оцене на крају године могле бити закључене.
Препоручујем да свакодневно пратите следеће интернет странице: https://www.rasporednastave.gov.rs/, http://www.mpn.gov.rs и https://zuov.gov.rs, као и друге доступне плaтформе за учење на даљину. Посебно је важно да пратите упуства својих одељенских стaрешина и предметних професора и да их слушате.
Другари, своје слободно време искористите за читање књига, дечијих часописа, гледање филмова, емисија за децу, слушање музике. Верујем да свако од вас има неки хоби, па ако сте у могућности можете и да се посветите свом хобију (има ученика који воле да цртају, пишу песме и приче, похађају музичку школу, па могу да вежбају свирање инструмента или певање, или похађају школу за стране језике и сада могу мало више да се посвете учењу нових речи и вежбању изговора. Неко од вас можда воли да учи о животињама, о природи, другим културама и народима, о спорту ето прилике и времена да истражује ....). Ако немате свој хоби, можда је сада право време да размислите шта је то што вас интересује и што вам је уједно и забавно.
Препоручујем https://www.digitalnasolidarnost.gov.rs/, страницу на којој можете пронаћи садржаје које су многи музеји, позоришта и друге установе културе, као и други портали и стриминг сервиси понудили својој публици „онлајн“ („Галерија Матице српске“, „Народно позориште у Београду“, „Југословенска кинотека“, „Народни музеј у Београду“, „Београдска филхармонија“, „Библиотека града Београда“ и др.).
Ваш педагог, Ивана Јовановић